Přeskočit na obsah

LUPÉNKA

Přišel mi dotaz na léčbu lupénky:

„Dobrý den, trápí mě lupénka ve vlasech. V poslední době se mi objevuje i na dalších místech. Občas se mi ani nechce z domu, jak se za to stydím. Bojím se používat kortikoidy. Mám tři děti a přes den jsem dost vytížená. Souvisí s tím i nějak psychika? Poradíte mi něco?”

LUPÉNKA JE AUTOIMUNNÍ ONEMOCNĚNÍ

Toto už určitě víte, ale já pro pořádek zopakuji:

„Lupénka = psoriáza (psora = odlupování, škrábání) je neinfekční zánětlivé autoimunitní onemocnění kůže. Má chronický průběh a sklon k recidivám. Nejčastějším projevem je odlupování pokožky, neboť ta se obměňuje až sedmkrát častěji než normálně. Etiologie je nejasná, určitou roli zřejmě hrají dědičné predispozice (až u 30 % nemocných). Postižena jsou cca 2 % populace, muži a ženy jsou postiženi stejně. Nemoc začíná většinou mezi desátým a třicátým rokem života, neobvyklá u dětí do 8 let. Obtíže jsou horší na jaře a na podzim.” [1]

Lupénka je autoimunní onemocnění, které se zcela vyléčit nedá.

Nicméně určitými postupy a léky je možné zmírnit příznaky a projevy této nemoci.

Péče o pokožku trpící lupénkou je velmi individuální a proto je možné, že jste prozatím nenašla ten správný přípravek.

Projevy lupénky mají svoje periody. Nejčastěji na jaře a na podzim se probudí a projevy zhorší. Poté přijde klidový režim.

Důležité kroky při péči o pokožku s lupénkou:

 1. Hydratace, hydratace, hydratace – každý den, několikrát, tak jak je potřeba, trpělivě, opatrně, ale hydratovat.
 2. Při akutním projevu se kortikoidů nebojte – já sama brojím proti nadužívání, ale pokud s nimi zacházíte správně a pouze lokálně, nebojte se.

Jaké přípravky k péči o lupénku zvolit?

 • dehet – černý dehet nebo bílý dehet, který na rozdíl od černého nezapáchá a nebarví
 • termální voda s vyšším obsahem síry

Oboje byste měla běžně sehnat v lékárně.

Co lze ještě přidat – pomoc z  přírody:

 1. Obklady z mořské soli
 2. Konopná mast
 3. Bylinné obklady – směs bylin (aplikovala jsem již i na malé dítě s lupénkou a úspěšně – jedná se o pravidelné obklady, neotírat, jen přiložit, nechat působit, nesušit a nechat volně uschnout) – směs lze připravit individuálně po konzultaci
 4. Péče o trávení a játra – lupénka souvisí s játry, proto se často doporučuje níže zmíněná očista, já bych místo očisty klasické doporučila podpořit právě játra.

Očista těla proti lupénce – ano či ne?

Očista organismu v případě autoimunního onemocnění není zbytečná.

V čem vám očista pomůže je samozřejmě trávení, s ním spojená obranyschopnost těla, na to vše navazující celkový stav těla. Vše je propojeno a je potřeba na to myslet.

Pokud byste o očistě uvažovala, nedoporučuji žádné drastické čističe.

Pouze směsi na podporu jater, ledvin, lymfy. Jemně, podpůrně. Žádný masakr. Základ je zaměřit se na játra.


„Žádná dieta, která by lupénku zdolala, sice bohužel neexistuje, ale přesto složení našeho jídelníčku dokáže hodně ovlivnit. Jak v negativním, tak v pozitivním smyslu slova. Vyhnout bychom se měli tučným a mastným jídlům včetně sýrů, uzeninám, příliš ostrým a kořeněným pokrmům a pikantním pochutinám, jako je hořčice, oříšky, čipsy a podobné zobání. Zhoršení projevů psoriázy většinou vyvolá i nadměrný příjem cukrů. Vhodné nejsou ani citrusy a samozřejmě ani alkohol.

Možná se to pak zdá překvapivé, ale některé tuky naopak vyloženě prospívají. Jde o ty zdravé, které nalezneme v mase některých ryb.” [2]


Dále byste měla: omezit alkohol, červené maso, uzeniny.

LUPÉNKA A PSYCHIKA

Máte tři děti, nevím do jaké míry je vhodné vám psát, abyste si naordinovala čas na své potřeby. Já sama mám dítě jedno a kdyby mi někdo řekl, že si mám najít čas sama na sebe, asi bych se smíchy nezastavila.

Přesto zvažte následující: Každý den najít chvilku, zastavit se, pustit si třeba oblíbenou písničku, dívat se ven, prostě existovat. Mozek vám v tom bude první dva týdny bránit. Po třech týdnech pravidelného prostého bytí si na to zvykne a bude to chtít dělat dál. (3 týdny jsou pro dospělý mozek hranicí pro vypěstování zvyku).

Udělejte si každý den alespoň 10 minut, kdy budete jen koukat na nebe, poslouchat sebe, dýchání. A na konci té chvilky si vzpomeňte na to, za co jste vděčná a usmějte se. Jste skvělá žena, pečujete o 3 nové lidské bytosti kterým jste dala život. Nenajdete na světě stejně silnou a skvělou ženu, jako jste vy. Věřte mi. Jste jedinečná a zasloužíte si to uvědomit si to.

Malé shrnutí:

 • Hydratace,
 • termální voda,
 • dehtová mast,
 • konopná mast,
 • podpora jater,
 • péče o psychiku

Co pro vás mohu udělat já? Bylinné obklady a směs na podporu očištění těla.


Co byste pro sebe mohla udělat vy?

10 minut každý den být sama se sebou, učit mozek vypnout a říct si, za co jsem vděčná. Pečujte o své psychické zdraví stejně, jako o to fyzické. Vaše děti vás tu budou chtít mít v plné síle ještě dlouho (i když v pubertě to tak možná nebude chvilku vypadat 😀 ).

Jsem tu pro vaše doplňující dotazy, prosby, cokoliv.

Snad jsem odpověděla alespoň z části tak, abyste našla něco nového, co by vám mohlo pomoci.

 

Zdeňka, Pomoc z přírody


Zdroj citace:

[1] wikiskripta.eu

[2] zivotslupenkou.cz