Přeskočit na obsah

Dobrý den, 7 měsíců trápí mého tátu pásový opar. Všechno, co mu zatím předepsali, nefungovalo. Máte nějakou radu?


Babka bylinářka odpovídá:

Pásový opar se řeší pomocí antivirotik, podporu imunity, vyššími dávkami B vitaminů, lze přidat pití a obklady nálevu z meduňky třikrát denně po dobu jednoho měsíce. Hydratace kůže pomůže k regeneraci – např. termální vody ve spreji bohaté na minerály. Kůže by měla dýchat a být chráněna před slunečními paprsky.

U oparu trvajícího s přestávkami 7 měsíců se dá už předpokládat že dojde k poškození nervových zakončení v místě kde se opar nachází. Postižené místo nepříjemně svědí, bolí, projevuje se mravenčení a tak dále.

  • Pokud nejsou nasazena antivirotika pak doporučuju zajít za lékařem a nechat si předepsat.
  • Při bolestech, brnění, mravenčeni, nepříjemných pocitech v místě oparu nasadit přípravky které pomáhají s neuralgickou bolestí (tj. bolest způsobená poškozením nervových zakončení ) – k dostání v lékárně.
  • Pokud výše zmíněné už proběhlo a přesto se opar objevuje, pak je na místě opakovaná návštěva lékaře a celkové vyšetření. Pro připomenutí uvádím informaci, na kterou mnoho pacientů zapomíná:

„Právo na druhý názor

Současně zákon pacientům umožňuje, aby si vyžádali druhý odborný názor dalšího specialisty. Tato možnost je hrazená zdravotními pojišťovnami a je vhodné ji využít zejména tehdy, když máte závažné zdravotní problémy.

„Lékař jako odborně vzdělaný člověk má oproti pacientce informační výhodu. Je tedy zcela v pořádku, když pacientka konzultuje svou diagnózu a následnou léčbu ještě s jiným, nezávislým odborníkem,“ dodává Veronika Bartošová, manažerka projektu Nejsi na to sama, jehož cílem je zvýšit informovanost pacientek s rakovinou prsu.”

Zdroj citace: www.lidovky.cz


Co je to pásový opar?

„Pásový opar (odborně herpes zoster) je nepříjemné a bolestivé virové onemocnění, které může postihnout každého, kdo v minulosti prodělal plané neštovice. Vir, který je způsobuje, totiž v těle zůstává v tzv. „spící“ formě a kdykoliv se může probudit.” ¹

Příznaky pásového oparu:

K typickým příznakům pásového oparu patří výsev červené vyrážky s puchýřky naplněnými čirou tekutinou. Vyrážka je obvykle uspořádána v pruhu nebo v pásu, zpravidla jen na jedné straně těla.

Častým místem výsevu je hrudník a krk (pásový opar na zádech nebo pod prsy), ale ani pásový opar na rukou nebo na nohou není výjimkou. Pokud se vir šíří podél obličejových nervů, objevuje se pásový opar v obličeji a může se objevit i v puse nebo v oku.

Výsevu puchýřků na kůži obvykle předchází brnění či bolest v místě budoucího výsevu.

Výjimečně postihuje párový opar i vnitřní orgány (vnitřní pásový opar),což se projevuje zažívacími obtížemi.¹

Je pásový opar nakažlivý?

Nakažlivost pásového oparu je sice nižší než u planých neštovic, nicméně na pozoru by se měli mít lidé, kteří dosud neprodělali plané neštovice a těhotné ženy. Pro přenos infekce musí dojít ke styku s nakaženou kůží a nemocný je infekční po dobu výsevu puchýřků naplněných tekutinou. ¹

Léčba pásového oparu patří vždy do péče lékaře.

 

 

 

 

 


Zdroj citace: https://www.drmax.cz/clanky/pasovy-opar-priznaky-a-lecba