MĚSÍC DUBEN
Duben patří játrům. Játra jsou největším orgánem v těle, jsou centrem metabolismu tuků, cukrů, bílkovin, produkují žluč, vznikají v nich některé hormony. Fungují i jako „čistička“. Pomáhají odvádět z těla škodliviny. Jejich úžasnou vlastností (ne neomezenou ) je schopnost regenerace.
V péči o naše zdraví bychom se na regenerační schopnost jater neměli 100% spoléhat, měli bychom se o ně starat dobře preventivně. Nezatěžujeme je nadbytečným užíváním léků.
Oslabení jater se projevuje tlaky v pravém podžebří, zažívacími problémy jako je pálení žáhy, průjmy, nadýmáním. Podle čínské medicíny jsou játra branou emocí a k oslabení jater patří hněv, výbušnost, zuřivost.
K játrům patří jaro, zelená barva.
Příznivý vliv na normální funkci jater mají:
- česnek setý
- měsíček lékařský
- čekanka obecná
- pampeliška (smetanka lékařská)
- ostropestřec mariánský
K dostání jsou ve formě sušených bylin, oleje, tinktur nebo tablet.
Např. uvařit si čaj z ostropestřce není až tak vhodné, protože do vody nepřejdou všechny důležité látky. Lepší jsou přímo mletá semena – na lžičku nebo ve formě tobolek.
Co můžeme v dubnu sbírat? Listy kopřivy, květ podbělu, květy sedmikrásky
Bylinou tohoto období je zcela určitě Česnek medvědí – chutná opravdu česnekově, dá se přidat do pesto.
Pro inspiraci recept na pesto: cca 100g listů medvědího česneku omyj, osuš a rozmixuj nebo nakrájej na malé kousky, přidej asi 10 g soli a asi 100 ml rostlinného oleje (používáme olivový, lisovaný za studena) a všechno promíchej, pesto by mělo být hustější, pak naplň do skleniček, uchovej v lednici a použij podle svého. Vydrží i do příštího roku.
Zdeňka
Nejste si jistí,
jestli je pro vás bylinný produkt vhodný, jak ho užívat, nebo s čím kombinovat? Od toho jsme tady.
Napište nám ⇒ POTŘEBUJI PORADIT