Individuální konzultace po předchozím objednání
0 itemsFree

Žádné produkty v košíku.

MĚSÍC DUBEN A NAŠE ZDRAVÍ

Duben patří játrům. Játra jsou největším orgánem v těle, jsou centrem metabolismu tuků, cukrů, bílkovin, produkují žluč, vznikají v nich některé hormony. Fungují i jako „čistička“. Pomáhají odvádět z těla škodliviny. Jejich úžasnou vlastností (ne neomezenou ) je schopnost regenerace.

V péči o naše zdraví bychom se na regenerační schopnost jater neměli 100% spoléhat, měli bychom se o ně starat dobře preventivně. Nezatěžujeme je nadbytečným užíváním léků.

Oslabení jater se projevuje tlaky v pravém podžebří, zažívacími problémy jako je pálení žáhy, průjmy, nadýmáním. Podle čínské medicíny jsou játra branou emocí a k oslabení jater patří hněv, výbušnost, zuřivost.

K játrům patří jaro, zelená barva. Z bylin jednoznačně ostropestřec (používá se plod), dále pampeliška (používá se kořen a listy) nebo benedikt (používají se listy). Nejlépe v čerstvém stavu. K dostání jsou ale i formy oleje, tinktury nebo tablet. Uvařit si čaj z ostropestřce není až tak vhodné, protože do vody nepřejdou všechny důležité látky.

Z dalších bylin uvedeme řepík, pelyněk, zeměžluč. Prospějeme jim dlouhodobě stravou s nízkým obsahem tuků, cukrů , s omezením alkoholu.

Co můžeme v dubnu sbírat? Listy kopřivy, květ podbělu, květy sedmikrásky

Bylinou tohoto období je zcela určitě Česnek medvědí – chutná opravdu česnekově, dá se přidat do pesto.

Pro inspiraci recept na pesto: cca 100g listů medvědího česneku omyj, osuš a rozmixuj nebo nakrájej na malé kousky, přidej asi 10 g soli a asi 100 ml rostlinného oleje (používáme olivový, lisovaný za studena) a všechno promíchej, pesto by mělo být hustější, pak naplň do skleniček, uchovej v lednici a použij podle svého. Vydrží i do příštího roku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *