Individuální konzultace po předchozím objednání
0 itemsFree

Žádné produkty v košíku.

KAŠEL

Kašel je přirozenou součástí obranných reakcí našeho organismu, jejichž prostřednictvím se snaží udržet naše dýchací cesty průchodné.

• Snažit se zastavit kašel hned v začátku proto nedoporučujeme.

Kašel doprovázející běžné nachlazení můžete zkusit doma zvládnout sami.

Kašel, který se během 4-5 dnů nelepší nebo dokonce zhoršuje byste měli ale vždy konzultovat se svým lékařem.

CO NA KAŠEL?

Je třeba rozlišit, o který kašel se jedná:

  • suchý dráždivý kašel

  • vlhký kašel – produktivní (během kašle dochází k uvolnění produkovanéno hlenu)

Kašel se v průběhu nemoci nebo i dne může měnit. Přes noc dochází k nahromadění hlenu. Ráno potom dochází k jeho produktivnímu vykašlávání. K večeru pak vlivem namáhání a vysoušení přichází kašel suchý a dráždivý.

  • K tlumení suchého dráždivého kašle se užívají přípravky, které nazýváme antitusika.
  • Při vlhkém kašli se naopak užívají přípravky na podporu odkašlávání. První konzultaci lze provést v lékárně.

KAŠEL U DĚTÍ

Při nákupu přípravků na kašel pro děti vždy ověříme, od jakého věku lze přípravek dítěti podávat. Tento krok by měl v případě návštěvy lékárny zajistit lékárník. Pakliže kupujete přípravky jinde, je důsledná kontrola na vás.

Přípravky k podpoře vykašlávání nepodáváme dětem ani dospělým několik hodin před spaním. Pokud se kašel do několika dnů nezlepší, je vhodné vyhledat lékaře, aby vyloučil, zda se nejedná o závažnější problém.

VIRY NEBO BAKTERIE?

Běžný kašel mají zpravidla na svědomí viry. V závažnějších případech se může jednat o bakteriální infekci. První rozlišení může pomoci určit CRP test. V případě bakteriální infekce se nejčastěji nasazují ATB.

JAK DLOUHO TRVÁ KAŠEL?

Běžný kašel trvá průměrně 18 dní (někdy až 4 týdny) a většinou neustupuje dříve než po 2 týdnech. *

Aby nás kašel trápil co nejméně, je vhodné posilovat imunitní systém.

 

BYLINY NA KAŠEL

Na kašel volíme byliny s obsahem:

  • silic (zvyšují produkci řídkého hlenu v průduškách. Silice působí proti mikroorganismům na povrchu sliznic.)
  • rostlinných slizů (tvoří na sliznici ochranný povlak a tím snižují dráždivost ke kašli

“Rostlinné slizy: Obvykle se užívají jako sirupy či čaje. V léčivých rostlinách jsou slizy obsaženy hlavně v těchto bylinkách: jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata), lípa srdčitá (Tilia cordata), proskurník lékařský (Althaea officinalis), podběl lékařský (Tussilago farfara), sléz maurský (Malva silvestris), nebo mateřídouška obecná (Thymus serpyllum).

Vhodnou léčivou rostlinou k léčbě kašle je i tymián. Tymián (thymus vulgaris) obsahuje silice (tymol, karvakrol, cineol a podobně), které pomáhají při léčbě kašle a mírní jeho průběh. Podobné silice (thymol, karvakrol, cymen) najdeme i v příbuzné mateřídoušce obecné (Thymus serpyllum) se stejnými účinky. Tyto silice rovněž dobře podporují rozpouštění a lepší vykašlávání hlenů.

Z dalších léčivých rostlin, tradičně užívaných při kašli, je třeba zmínit diviznu velkokvětou (Verbascum densiflorum). Jako rostlinná droga z ní používají zejména květy (někdy i listy), které obsahují flavonoidy, třísloviny a hlavně pro léčbu kašle důležité saponiny. Obsažené flavonoidy mají protizánětlivý účinek. Divizna je podávána u obou druhů kašle. U vlhkého pomáhá díky saponinům, které naředí hlen a tím zlepší jeho vykašlávání. Při suchém kašli zase pomáhá, že tvoří na sliznici dýchacích cest ochranný film, který zmírňuje dráždění ke kašli. Již zmíněné flavonoidy mají protizánětlivý účinek. Tím zabraňují pronikání bakterií do buněk sliznice dýchacích cest a šíření infekce. Z rostlinných drog jsou obsaženy v květu černého bezu (Sambucus nigra) a v lipovém květu (lípa srdčitá, Tilia cordata).”

doslovná citace z https://www.celostnimedicina.cz/


Z našich produktů doporučujeme čajovou bylinnou směs » Na kašel « samostatně » prodávané byliny na váhu « (lze objednat i byliny, které nenajdete na e-shopu), bylinné » sirupy z Červeného kostelce « nebo třeba » ostropestřec na posílení imunity «

 


 

Zdroje: bylinkyprovsechny.cz, drmax.cz, bylik.cz, cs.wikipedia.orgnaturway.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *