Přeskočit na obsah

MÁTA PEPRNÁ LIST

mentha piperita

Vlastnosti máty:

„Již u pradávných Arabů se máta těšila velké úctě a měla i kultovní význam. Nosili ji u sebe, aby odháněla mouchy a hmyz, byla též symbolem přátelství a lásky. Zajisté to souviselo s tím, že máta značně povzbuzuje organismus.

Pro příjemnou chuť a všestranně dobré vlastnosti ji lze použít i do denního čaje, ovšem ne mnoho, neboť má intenzivní chuť.

Hlavní obsahovou složkou máty je mentol, který vyvolává pocit chladu a znecitlivuje, proto se máta při vnějším použití osvědčuje k výplachům a kloktání, zároveň zpříjemňuje a čistí dech. Velmi dobře se uplatňuje též jako přísada do bylinných koupelí a k inhalacím. Používá se rovněž ve formě obkladu kůže.

Máta je bylinka, kterou můžeme jako součást čajových směsí užívat „dlouhodobě“. Pokud ji však pijeme samostatně, je třeba kúru vždy po deseti dnech na týden přerušit. Máta (a šalvěj) snižuje produkci mateřského mléka (laktaci).”

 

máta peprná nať s listem od 0,4 Kč na našem e-shopu

Povolená tvrzení o mátě:

  • proti nadýmání
  • má příznivý vliv na normální trávení
  • napomáhá normální činnosti trávicí soustavy a střev
  • přispívá k přirozené obranyschopnosti
  • má příznivý vliv na relaxaci a spánek
  • napomáhá normální funkci dýchací soustavy

Zdroj doslovné citace: bylinkyprovsechny.cz, text byl převzat a upraven tak, aby odpovídal platným nařízením – schváleným tvrzením o vlastnostech bylin.

Dle platných nařízení a platnosti povolených zdravotních tvrzení nesmím pod hrozbou pokuty používat názvy nemocí, jejich projevů nebo používat s nimi spojená slova. Z tohoto důvodu volím názvy a popisy, které záměrně vynechávají riziková slova a zakázaná tvrzení. Vlastnosti bylin použitých ve směsích taktéž podléhají schváleným tvrzením.


Nejste si jistí, jestli je pro vás tento produkt vhodný, jak jej užívat, nebo s čím kombinovat?

Od toho jsme tady. Napište nám. ♥ POTŘEBUJI PORADIT ♥