Přeskočit na obsah

Toto mé zamyšlení určitě nebude vhodné pro každé oko. Kolem nás je spousta pochybných léčitelů, kteří svým přístupem znevažují práci nás ostatních, kteří máme svědomí a prioritou pro nás není množství, ale kvalita. Toto mé zamyšlení se možná nebude líbit i těm, kteří výše míněným léčitelům věří.

Jak je možné, že jako bylinářka posíláte lidi k lékaři?

Možná by stačilo odpovědět otázkou: A proč bych nemohla?

Tím bych ale zazdila veškeré zdravým rozumem akceptovatelné argumenty. Proto se pokusím odpovědět v delším příspěvku.

BYLINÁŘ BY NEMĚL BÝT Z V ZÁPALU BOJE PROTI LÉKAŘŮM

  • Bylinář by měl vědět, že byliny a léky mohou spolu pomáhat, ale také ubližovat.
  • Měl by znát základy chemie a vlastnosti bylin v souvislosti s léky, nemocemi.
  • Měl by mít takové znalosti, aby dokázal pochopit souvislosti, příčiny a důsledky.

A není toho na jednoho bylináře trochu moc? Neměl by mít vysokou školu rovnou?

Zkuste se nad tím zamyslet. Dům byste si od cukráře postavit nechali? Nebo do švadleny? A proč své zdraví svěříte někomu, kdo se ohání pouze šestým smyslem, školou života na Bali a motivačními citáty z Instagramu?

  • Bylinář by neměl brojit proti lékařům a jejich stanoveným léčbám.
  • Bylinář by neměl ignorovat předepsané léky.
  • Bylinář by neměl ponoukat pacienta k přerušení léčby stanovené lékařem.

Ano, všichni víme o lékaři, který našemu příbuznému nepomohl. Všichni víme, které oddělení ve které nemocnici je zbytečné. Všichni máme historek s lékaři a nemocnicemi plné databáze. Našim právem je ale možnost volby druhého názoru. Dnešní doba umožňuje kontaktovat lékaře na druhé straně republiky a požádat jej o konzultaci, radu, prohlídku. A to v rámci pojištění, nikoliv za příplatek.

A správný bylinář umí pracovat tak, aby vás vyslal k lékaři v případě, že to vaše zdraví vyžaduje. Může vám třeba i pomoci najít toho správného pro vás.

Lékaři i bylináři by mělo jít o vaše zdraví. Tak se, podle mého názoru, pozná profesionál.

  • Bylinář by měl umět odmítnout pacienta v případě, že jednoznačně ví, že jeho schopnosti a znalosti nejsou dostatečné k tomu, aby stanovil podpůrnou bylinnou kúru, nebo pokud ví, že byliny by byly jen dočasné řešení, případně žádné řešení.

Ano, známe případy, kdy namícháním směsi bylin, které nepomohou a neuškodí si lze hezky vydělat. Po týdnu průjmu zhubne každý. Když ale průjem připíšeme důkladné očistě od parazitů, kteří způsobují i naši nespokojenost s váhou, máme na světe zázračný přípravek. Dozajista opět za výhodný peníz 2 + 1 měsíc zdarma. To asi abyste se na ten průjem tolik nezlobili. 

  • Bylinář by měl umět poslat pacienta k lékaři.

Protože snažit se léčit dva týdny trvající průjem bylinami není v pořádku. Protože tvrdit lidem, že pH moči je jasný důkaz překyselení organismu, je lež. Protože zácpa tři týdny u malého dítěte není v pořádku. Protože parazity z vás nevyžene šaman.

PRÁCE S BYLINAMI JE CELOŽIVOTNÍ UČENÍ SE A POKORA

Budete namítat, že máte známou vaší pratety, která o anatomii nevěděla nic a její recepty vám ještě dneska pomáhají proti průjmu a navíc vám zhoustly vlasy.

Všichni víme, že herbáře a znalosti účinků bylin jsou postavené na desetiletích (možná staletích) praxe a zkušeností. Na nich stavíme všichni i dnes a doufám, že veškerá nařízení s dnešní dobou spojená nezašlapou tyto rady do země. Jejich hodnota je totiž nevyčíslitelná.

Bez znalostí našich předků bychom dnes nemohli pracovat s bylinami tak, jak s nimi pracujeme. Zároveň ale potřebuje nové výzkumy, nové postupy a nová data, jak byliny reagují s našimi těly dnes.

Naší povinností je zkušenosti našich předků aplikovat s vědomím, že dnes je člověk jiný než před 100 lety. Že léky dnes užívané nemohly být zahrnuté do 50 let starých zápisků o konkrétní bylině. Nemoci, které nás trápí dnes, jsou jiné než nemoci dříve. Naše těla jsou jiná než byla dříve.

Buďme pokorní k přírodě, historii i vědomostem našich předků. Buďme kritičtí ke slibům zahrnující zázračná vyléčení. Ověřujme si předkládané informace.

 

 


Toto mé zamyšlení určitě nebude vhodné pro každé oko. Kolem nás je spousta pochybných léčitelů, kteří svým přístupem znevažují práci nás ostatních, kteří máme svědomí a prioritou pro nás není množství, ale kvalita. Toto mé zamyšlení se možná nebude líbit i těm, kteří výše míněným léčitelům věří.

A nemusí se jednat pouze o samozvané léčitele. Už jen samotný fakt, že jsme schopní si objednat mast od někoho, kdo si ji chystá doma na koleni z něčeho, co neprošlo kontrolou a namažeme to nejen na sebe, ale i na své děti, je k zamyšlení. Objednáním takové masti se uživatel vysmívá těm, kteří to dělají poctivě, absolvují všechny certifikace, kontroly, úřady a dělají to správně. Přitom můžeme dnes najít spoustu rodinných malých podniků, které jsou ověřené, pracují šetrně k přírodě i lidem. 

Buďte hodní na své tělo.