Přeskočit na obsah

Toto mé zamyšlení určitě nebude vhodné pro každé oko. Kolem nás je spousta pochybných léčitelů, kteří svým přístupem znevažují práci nás ostatních, kteří máme svědomí a prioritou pro nás není množství, ale kvalita. Toto mé zamyšlení se možná nebude líbit i těm, kteří výše míněným léčitelům věří.

Jak je možné, že jako bylinářka posíláte lidi k lékaři?

Možná by stačilo odpovědět otázkou: A proč bych nemohla?

Tím bych ale zazdila veškeré zdravým rozumem akceptovatelné argumenty. Proto se pokusím odpovědět v delším příspěvku.

BYLINÁŘ BY NEMĚL BÝT Z V ZÁPALU BOJE PROTI LÉKAŘŮM

  • Bylinář by měl vědět, že byliny a léky mohou spolu pomáhat, ale také ubližovat.
  • Měl by znát základy chemie a vlastnosti bylin v souvislosti s léky, nemocemi.
  • Měl by mít takové znalosti, aby dokázal pochopit souvislosti, příčiny a důsledky.

A není toho na jednoho bylináře trochu moc? Neměl by mít vysokou školu rovnou?

Zkuste se nad tím zamyslet. Dům byste si od cukráře postavit nechali? Nebo od švadleny? A proč své zdraví svěříte někomu, kdo se ohání pouze šestým smyslem, školou života na Bali a motivačními citáty z Instagramu?

  • Bylinář by neměl brojit proti lékařům a jejich stanoveným léčbám.
  • Bylinář by neměl ignorovat předepsané léky.
  • Bylinář by neměl ponoukat pacienta k přerušení léčby stanovené lékařem.

Ano, všichni víme o lékaři, který našemu příbuznému nepomohl. Všichni víme, které oddělení ve které nemocnici je zbytečné. Všichni máme historek s lékaři a nemocnicemi plné databáze. Našim právem je ale možnost volby druhého názoru. Dnešní doba umožňuje kontaktovat lékaře na druhé straně republiky a požádat jej o konzultaci, radu, prohlídku. A to v rámci pojištění, nikoliv za příplatek.

A správný bylinář umí pracovat tak, aby vás vyslal k lékaři v případě, že to vaše zdraví vyžaduje. Může vám třeba i pomoci najít toho správného pro vás.

Lékaři i bylináři by mělo jít o vaše zdraví. Tak se, podle mého názoru, pozná profesionál.

  • Bylinář by měl umět odmítnout pacienta v případě, že jednoznačně ví, že jeho schopnosti a znalosti nejsou dostatečné k tomu, aby stanovil podpůrnou bylinnou kúru, nebo pokud ví, že byliny by byly jen dočasné řešení, případně žádné řešení.

Ano, známe případy, kdy namícháním směsi bylin, které nepomohou a neuškodí si lze hezky vydělat. Po týdnu průjmu zhubne každý. Když ale průjem připíšeme důkladné očistě od parazitů, kteří způsobují i naši nespokojenost s váhou, máme na světe zázračný přípravek. Dozajista opět za výhodný peníz 2 + 1 měsíc zdarma. To asi abyste se na ten průjem tolik nezlobili. 

  • Bylinář by měl umět poslat pacienta k lékaři.

Protože snažit se léčit dva týdny trvající průjem bylinami není v pořádku. Protože tvrdit lidem, že pH moči je jasný důkaz překyselení organismu, je lež. Protože zácpa tři týdny u malého dítěte není v pořádku. Protože parazity z vás nevyžene šaman.

PRÁCE S BYLINAMI JE CELOŽIVOTNÍ UČENÍ SE A POKORA

Budete namítat, že máte známou vaší pratety, která o anatomii nevěděla nic a její recepty vám ještě dneska pomáhají proti průjmu a navíc vám zhoustly vlasy.

Všichni víme, že herbáře a znalosti účinků bylin jsou postavené na desetiletích (možná staletích) praxe a zkušeností. Na nich stavíme všichni i dnes a doufám, že veškerá nařízení s dnešní dobou spojená nezašlapou tyto rady do země. Jejich hodnota je totiž nevyčíslitelná.

Bez znalostí našich předků bychom dnes nemohli pracovat s bylinami tak, jak s nimi pracujeme. Zároveň ale potřebuje nové výzkumy, nové postupy a nová data, jak byliny reagují s našimi těly dnes.

Naší povinností je zkušenosti našich předků aplikovat s vědomím, že dnes je člověk jiný než před 100 lety. Že léky dnes užívané nemohly být zahrnuté do 50 let starých zápisků o konkrétní bylině. Nemoci, které nás trápí dnes, jsou jiné než nemoci dříve. Naše těla jsou jiná než byla dříve.

Buďme pokorní k přírodě, historii i vědomostem našich předků. Buďme kritičtí ke slibům zahrnující zázračná vyléčení. Ověřujme si předkládané informace.

 

Zdeňka, Pomoc z přírody


Toto mé zamyšlení určitě nebude vhodné pro každé oko. Kolem nás je spousta pochybných léčitelů, kteří svým přístupem znevažují práci nás ostatních, kteří máme svědomí a prioritou pro nás není množství, ale kvalita. Toto mé zamyšlení se možná nebude líbit i těm, kteří výše míněným léčitelům věří.

A nemusí se jednat pouze o samozvané léčitele. Už jen samotný fakt, že jsme schopní si objednat mast od někoho, kdo si ji chystá doma na koleni z něčeho, co neprošlo kontrolou a namažeme to nejen na sebe, ale i na své děti, je k zamyšlení. Objednáním takové masti se uživatel vysmívá těm, kteří to dělají poctivě, absolvují všechny certifikace, kontroly, úřady a dělají to správně. Přitom můžeme dnes najít spoustu rodinných malých podniků, které jsou ověřené, pracují šetrně k přírodě i lidem. 

Buďte hodní na své tělo.


 

„Nikdy jsem nikomu neslíbila, že ho zázračně vyléčím, nebo zbavím všech jeho trápení. Byliny nejsou všemocné. S čistým svědomím ale můžu říct, že vždycky dělám všechno co je v mých silách, abych vám zkusila pomoci.”

Zdeňka, zakladatelka

(fytoterapeut, farmaceutický asistent, zdravotní sestra)

 


Nejste si jistí,
jestli je pro vás bylinný produkt vhodný, jak ho užívat, nebo s čím kombinovat? Od toho jsme tady.

Napište nám ⇒  POTŘEBUJI PORADIT