Přeskočit na obsah

MĚSÍC ŘÍJEN A NAŠE ZDRAVÍ

Je tu říjen, desátý měsíc v roce, měsíc podzimní.

ŽALUDEK

Orgánem přiřazeným k měsíci říjnu je žaludek. Žaludek je součástí trávicí soustavy. Jeho hlavním úkolem je zpracování a trávení přijaté potravy. Podle východní medicíny je žaludek klíč k energii, kterou z potravy přijímáme. Symbolizuje tedy schopnost přijímání, otevřenosti.

Odtud známé „nemůžu to strávit, leží mi to v žaludku“.

ORGÁNOVÉ HODINY

Podle orgánových hodin je žaludek v nejlepší kondici od 7 do 9 hodin dopoledne. Právě proto by měla snídaně dát energii pro celý den.

OSLABENÍ ŽALUDKU A JEHO PROJEVY

Oslabení žaludku způsobuje nejen nevhodná strava a životní styl, ale také dlouhodobý stres. A po určité době nám o tom dá žaludek vědět. Žaludek je emočně nejcitlivější orgán našeho těla. Proto jakýkoliv stres, který zažíváme, nám postupně oslabuje jeho funkci.

Pokud dobře nestrávíme (jídlo, ani myšlenky), začne se po nějaké době projevovat zánět žaludeční sliznice, pokud to přehlížíme (přehlížíme i svoje potřeby), vše se začne více zhmotňovat a objeví se žaludeční vředy. Lidé se žaludečními obtížemi pak trpí i na fyzické úrovni, bolestmi a tlakem v oblasti žaludku, tak i na duševní.

Ve většině případů jde u postiženého o „volání o pomoc“. Touto cestou k sobě chtějí přitáhnout pozornost a lásku okolí. Pokud trpíte častým nadýmáním, pálením žáhy, zvýšenou kazivostí zubů, paradentózou nebo jen drobným krvácením dásní, zaměřte se na vaši psychiku a zharmonizujte si žaludek. Tohle vše totiž bývá prvním varovným signálem. Jak si pomoci? Přestaňme spěchat, naučme se užívat si drobných radostí, radost dávejme, netrapme se zbytečnostmi, mějme sebe sama rádi. A neméně důležitý je životní styl a to, co jíme.

ZPÁTKY DO ROVNOVÁHY

Abychom měli zdravě fungující žaludek, je potřeba ke zdravé stravě s láskou pohlížet jak na sebe samotné, tak i na vše kolem nás. Zastavme se a položme si otázky: „Nahlížím na sebe a okolí s láskou? Vidím v sobě a ostatních lidech převážně to dobré? Vysílám a přijímám dominantně lásku a radost? Žiji v harmonii?“ Pokusme se vidět svět z té milejší strany a naše trávení nám to s láskou vrátí. Co se týče té fyzické části (stravy), pro oslabený žaludek je nejdůležitější snídat, nejlépe mezi 7. – 9. hodinou, kdy má žaludek nejvíce energie a je potřeba se také zaměřit na to, co jíme a jak to jíme.

JÍDLO PRO ŽALUDEK

Cokoliv, co nám přirozeně rozžehne pomyslný trávicí oheň na celý den. Nejvhodnější jsou obilné kaše – kukuřičné, jahelné, ovesné, pohankové, rýžové – nebo teplé polévky (ano, i po ránu ). Káva, která rozžehne náš trávicí oheň velice uměle (jako benzín nalitý do ohně), nebo naopak také sýry, jogurty, určité typy ovoce, které nás ochlazují a zvlhčují (mokré dřevo nechytne), nám z dlouhodobého hlediska výrazně škodí.

Z luštěnin zařaďme více hrách či cizrnu. Vařme s kořením jako je saturejka, kmín, majoránka či trochou mořských řas. Zeleninu můžeme začít pomalu lehce prohřívat, ideální je v tomto období dýně, kedlubna, mrkev a všechna zelenina přirozeně sladce chutnající. Typické studené saláty se pokusme s nastávajícím chladným počasím udržovat na hranici minima.

Nejlepší ovoce pro toto období jsou čerstvé hrušky a sladká jablka, s přibývajícím chladem je vhodné sušené ovoce a v menším množství (obsahuje velké množství energie). K pití doporučíme bylinné čaje jako je pelyněk, jablečník (opatrně s množstvím byliny, chutnají velmi hořce), heřmánek, řepík, měsíček.

A co hlavně? Jíst v klidu, mít na jídlo dostatek času, soustředit se na něj, odložit telefon, nesledovat televizi, jíst v sedě a nepobíhat.

Jak jíst? Opravdu v klidném prostředí, bez televize, bez počítače, nejlépe tak, abyste se mohli soustředit na jídlo, na jeho chutě, barvy, vnímat reakce svého těla. Udělat si z každé konzumace jídla klidný rituál. Sebelepší strava, kterou ale sníte ve spěchu a stresu, Vám nepřinese žádný užitek – naopak. Mějme se rádi, vypěstujme v sobě to nejdůležitější semínko sebelásky a plňme si každý den své vnitřní touhy.