LEDVINY, BYLINY A ÚNOR
Únor je měsíc ledvin. Tak na něj nahlíží Tradiční čínská medicína. Jaká je funkce ledvin? Jaké jsou byliny na podporu fungování ledvin? A kdy je činnost ledvin na svém maximu?
Heslo Číňanů zní: Emoce jsou nemoce. Proto každá emoce, kterou nezpracujeme a nosíme ji stále v sobě, dává naši energii do nerovnováhy a může být stavebním kamenem pro různá onemocnění.
Na emoční úrovni se nerovnováha energií ledvin může projevovat strachem (ze selhání, zklamání), nedostatkem síly vůle, záchvaty paniky, slabostí, plachostí, potížemi s učením a soustředěním, pocity, že jsme přemoženi, paranoidním chováním až depresemi.
V dnešní době stresu jsou velmi zatížené nejen ledviny, ale také nadledvinky, které jsou umístěné na obou horních stranách ledvin a produkují stresový hormon adrenalin.
Spolu s ledvinami hrají důležitou roli při termoregulaci, zvyšování úrovně energie a sexuálním apetitu.
Dnešní doba je stresem přímo protkána, a tak jsou ledviny i tyto žlázy více zatěžovány – zejména ve stresových situacích, kde je možný jen boj nebo útěk.
Oslabení ledvin tedy může poukazovat na strachy a smutky (ledvinové kameny), které se v ledvinách usídlily, a my si je nedokážeme připustit či je vyjádřit.
Proto ledvinové potíže často souvisí se lpěním na starých emocionálních vzorcích nebo s negativními emocemi.
Může se však objevit i opačný problém, kdy je energie ledvin v nadbytku. V takovém případě může docházet např. k workoholismu – strach ze selhání nás žene neustále vpřed.[4]
Ledvina (lat. ren, řec. νεφρός, nefrós) savců je párový orgán uložený po stranách páteře.
- Slouží k udržování stálosti vnitřního prostředí a odstraňování odpadních produktů, které z těla odcházejí v podobě moči.
- Ledviny tedy hrají důležitou roli při čistění našeho těla od škodlivin.
- Ovlivňují tím naši imunitu.
- Oslabení ledvin se projeví zánětem, ledvinnými kamínky, odrazí se v obličeji v podobě otoků víček, obličeje, tmavými kruhy pod očima.
- U člověka činí minutový průtok krve ledvinami (klidový stav) 1,2 litru, z toho kůrou ledviny 925 ml, zevní zónou dřeně 225 ml a vnitřní zónou dřeně 50 ml.
- Za 1 minutu ledviny spotřebují 18 ml O2. ²
„Podle východních lečitelů jsou ledviny naším nejdůležitějším orgánem, a to hned z několika důvodů. Jedním z nich je, že jsou zdrojem přednebeské prenatální čchi, což je naše genetika zděděná po předcích, a dále postnatální, to je ta, kterou si vytváříme, hospodaříme s ní během našeho života a záleží pouze na nás, v jakém je stavu a jak dlouho nám vydrží.
Orgánové hodiny ledvin:
- vrchol aktivity orgánů je mezi 17 – 19 hodinou,
- pokles aktivity orgánů je mezi 05 – 07 hodinou.”¹
FUNKCE LEDVIN:
- Tvorba primární moči a úprava na definitivní moč (hypertonický);
- exkrece moči (hlavně močovina), metabolity;
- udržování homeostázy, regulace acidobazické rovnováhy;
- endokrinní funkce (renin, erytropoetin, 1,2-dihydroxycholekalciferol);
- regulace objemu vody v těle;
- vylučování toxických látek, léků a jiných metabolitů;
- regulace krevního tlaku.²
JAK PEČOVAT O LEDVINY?
- Dodržujme pitný režim.
- Důležité je přijímat tekutiny průběžně během celého dne. Není vhodné ráno vypít velké množství a poté se znovu napít zase až večer.
- Můžeme užívat podpůrné byliny povzbuzující činnost ledvin: zlatobýl (od 1 gramu zde), břízu bělokorou (od 1 gramu zde), kopřivu dvoudomou (od 1 gramu zde), přesličku rolní či pampelišku (od 1 gramu zde).
- Hlídejme si příjem soli.
- Pozor na minerální vody – mohou obsahovat hodně sodíku. Pokud vám otékají nohy, příjem těchto minerálek snižte.
- Nezapomínáme na fyzickou aktivitu úměrnou našim možnostem a pohyb na čerstvém vzduchu.
- Ledviny udržujeme v teple. Stejně tak své nohy.³
„Abychom energii ledvin posílili, je důležité tělo přiblížit k našemu zdroji – k zemi. Můžeme zvolit např. práci na zahrádce, procházky či meditace ve volné přírodě. Navštivte vaše oblíbené místo, najděte si strom, opřete se o něj či jej obejměte a pokuste se vnímat jeho sílu, která proudí do vás. Představte si, jak z vašich nohou pronikají kořeny hluboko do půdy a pevně v ní zakotvují. Budete se cítit bezpečně a strachy můžete přenechat zemi, která má transformační a léčivou schopnost. Stačí jen napojit se na její rytmus.” [4]
POTRAVINY „PRO LEDVINY”
- Organismus bychom měli prohřívat, k čemuž jsou vhodné zeleninové a masové vývary s velkým podílem kořenové zeleniny.
- Kořenovou zeleninu je vhodné jíst i syrovou – např. červená řepa obsahuje vysoký podíl draslíku, hořčíku a vitaminu A.
- Vhodné jsou také konzumace ryb s vysokým obsahem zinku a přísun zrnin jako jsou proso/jáhly (je zásadité – pomáhá snižovat kyselost) a pohanka (má prohřívací schopnost).
- Vyloupaná sezamová semínka zlepšují kvalitu krve a pomáhají se zbavovat šedin – znovu vlasům navrací původní barvu. [4]
Byliny napomáhající normálnímu fungování ledvin:
Mezi ty hlavní byliny na ledviny patří:
- zlatobýl (od 1 gramu zde)
- truskavec
- pýr
- bříza (od 1 gramu zde)
- kopřiva (od 1 gramu zde)
dále se pak uvádí například:
bylinná směs na podporu ledvin
Líbí se vám tento článek?
Každý měsíc vám může přistát nové čtení na e-mailu a k němu i porce novinek, akcí nebo slev.
PŘIHLÁŠENÍ K ODBĚRU BYLINKOVÉHO ČTENÍ
Nejste si jistí,
jestli je pro vás bylinný produkt vhodný, jak ho užívat, nebo s čím kombinovat? Od toho jsme tady.
Napište nám ⇒ POTŘEBUJI PORADIT
Zdroje:
¹ prozdravi.cz
² wikipedia.org
³ bylinkyprovsechny.cz
[4] udzoudyho.cz