Přeskočit na obsah

ŽENSKÉ BYLINY

Od chvíle, kdy Adam dostal do party i Evu, přišly na svět taky první náznaky ženských mrzení. Ve chvíli, kdy Adam hnojil jabloně, Eva hledala něco na PMS, aby Adama neutloukla vrbovým proutím za to, že hlasitě dýchá.

Často říkám, že „Vše co potřebuješ, roste kolem tebe.“. Neznamená to samozřejmě, že do 20 metrů od vašeho domu najdete byliny na všechna vaše trápení. Je to jen naznačení, že v našich podmínkách rostou byliny, které jsou to pravé pro nás. A proto se dnes budeme bavit o bylinách, které jsou tady u nás doma. Nebudeme hledat za oceánem, nebo na dalekém východě.

Budeme se držet pomoci, kterou nám nabízí příroda kolem nás.

Co jsou ženské byliny?

Označením ženské byliny budeme rozumět ty byliny, jejichž vlastnosti souvisí s trápeními, která jsou typická pro ženský dospělý život a kousek toho předdospělého.

Zejména jsou to: menstruace a komplikace s ní spojené, gynekologické obtíže, menopauza.

Výběrem těchto témat nijak nezlehčujeme další obtíže, se kterými se ženy během svého života po zdravotní stránce mohou setkat. Ačkoliv herbáře i nové studie znají byliny na tato vážnější trápení, tento článek (stejně jako celý náš e-shop a blog) podléhá seznamu schválených tvrzení, která smíme o bylinách uvést. Dovětek k tomuto naleznete na této stránce níže.¹ Pokud byste chtěli znát i jiné možnosti, než které jsou uvedené v tomto článku, můžeme si o nich popovídat třeba osobně, e-mailem, na FB nebo našem Instagramu. Ráda vám doporučím knihy, ze kterých čerpat inspiraci, herbáře i povyprávím vlastní zkušenosti.

Jaké jsou ženské byliny?

O menstruaci a komplikacích před a během ní si můžete přečíst v našem článku zde.

Mnoho žen se ve svém životě potýká s bolestmi v prvních dnech menstruace, nepravidelnou menstruací, silnějším/silným krvácením v době menstruace.

Ženám se z bylin nejvíce doporučují:

  • Řebříček obecný – Řebříček bychom postavily na pomyslný stupínek vítězů mezi ženskými bylinami, které mají příznivý vliv na dobu (před)menstruace. Drogou² je nať i s listem.
  • Kontryhel obecný – Říká se mu „Plášť panenky Marie“ [1] a kromě menstruace se jeho užívání doporučuje v čase menopauzy.
  • Chmel – Čím déle je chmel po sběru uchováván, tím méně je prospěšný, proto pokud nejsme schopni chmel upotřebit do cca 1 roku od sběru, doporučuje se z něj připravit tinkturu (Co je to tinktura?). Chmel obsahuje phytoestrogeny³. Užívání chmele se nedoporučuje při depresích a při rakovině prsu. Dále je uváděno, že nežádoucí účinky může způsobit užívání chmele společně s tlumícími léky, estrogenem a při citlivosti na účinné látky chmele. [2][3]
  • Hluchavka bílá – Hluchavka je plevelní rostlina. Její výskyt se v minulých letech omezil. Alespoň podle našeho pozorování. V současné době hluchavku opět potkáváme častěji. Z hluchavky bílé sbíráme květ. Jeho sběr je velmi pracný a tomu odpovídá i cena sušeného květu. (Jak správně sbírat byliny se dozvíte zde.) V našich podmínkách můžeme sbírat i květ hluchavky nachové. Ve starých receptech se nejčastěji objevuje hluchavka žlutá. [3] Nať obsahuje podstatně méně účinných látek, než květ, ovšem navíc obsahuje řadu minerálů a stopových prvků. [3] Květ zpracováváme do nálevu.
  • Šalvěj lékařská – Drogou² je nať i s listy. Šalvěj má příznivý vliv na hormonální rovnováhu, přispívá k menopauzálnímu komfortu, podporuje ženské zdraví a (před)menstruační komfort.¹
  • Kokoška pastuší tobolka – Bylinář Zentrich o této bylině uvádí celkem přesnou poznámku: „Trochu problémem je, jakou zvolit lékovou formu, protože – „thé jest hrubě nechutné…“. Dáma, která však není příliš háklivá na žaludek jeho vypití může zvládnout.“ [1] O kokošce pak můžeme říci, že má příznivý vliv na menstruační tok krve.¹

Další byliny, které se pojí s ženským zdravím, menstruací nebo menopauzou jsou například:

  • kopr vonný – kojení, menstruační komfort¹
  • pelyněk estragon – menstruační a menopauzální komfort¹
  • pískavice řecké seno – poporodní péče¹
  • řimbaba obecná – úleva při menstruaci¹

Pro (před)menstruační komfort jsme pro vás připravily již hotovou směs,

kterou najdete na našem e-shopu:


Vysvětlivky:

¹ Dle platných nařízení a platnosti povolených zdravotních tvrzení nesmím pod hrozbou pokuty používat názvy nemocí, jejich projevů nebo používat s nimi spojená slova. Z tohoto důvodu volím názvy a popisy, které záměrně vynechávají riziková slova a zakázaná tvrzení. Vlastnosti bylin použitých ve směsích nebo na blogu taktéž podléhají schváleným tvrzením.

² droga = tradiční odborný termín používaný ve farmacii i fytoterapii, označuje se jím zpracovávaná část nebo produkt rostliny

³ phytoestrogen = phytoestrogeny/fytoestrogeny jsou vícesytné fenoly strukturou podobné steroidním hormonům; vznikají v rostlinách na rozdíl od velmi podobné látky estrogenu, která vzniká v endokrinním systému savců; hojně se vyskytují v sójových bobech; fytoestrogeny nejsou základními živinami pro lidské tělo a jejich nepřítomnost ve stravě nezpůsobuje žádné nemoci a nepodílejí se na žádné biologické funkci. [4]


Zdroje:

[1] Rady bylináře Zentricha – Lexikon fytoterapie, Jos. A. Zentrich

[2] Léčivé rostliny v současné medicíně, Luděk Jahodář

[3] Herbář léčivých rostlin, Jiří Janča, Josef A. Zentrich

[4] Wikipedie – Fytoestrogen