ZKLAMÁNÍ Z RUČNĚ VYRÁBĚNÉHO MÝDLA

(čtení vám zabere cca 5 minut)

Když si kupujete kosmetiku, očicháváte jí? Já ano. Je pro mě důležité, aby mi voněla. Dřív, když jsem používala řasenku, očichávala jsem i tu. Je teda pravda, že já očichávám i fixy, ale o tom si asi napíšeme až jindy.

Druhá strana téhle čuchací obsese je ovšem ta, že mi bylo úplně šumák, co daný produkt obsahuje. Občas jsem se mrknula na zadní stranu a hledala jsem takové to logo přeškrtnutého zvířátka, abych dušičce dala klid, že se teda jako zajímám i o svět a ne jen o to, jak to na sebe napatlám. Slovo napatlám používám záměrně, protože o nějaké profesionální aplikaci se rozhodně mluvit nedalo. 

Takže jsem prostě konzumovala. Hezký obal, hezky to voní, beru to. Občas jsem měla doma víc sprchových gelů než hrnků na kafe. 

Pak přišlo období, kdy jsem se necítila dobře. Sama v sobě jsem řešila spoustu záležitostí, které se odrážely i na mé potřebě se starat o zevnějšek. Tedy ne že bych na hygienu zanevřela. Jen jsem si najednou vystačila s menším počtem produktů, kratším časem ráno v koupelně. Ale pořád to hlavně muselo vonět.

Přehoupla jsem se do období mateřství. Znovu se objevil ekzém. Rychle a intenzivně. V době těhotenství jsem si nebarvila vlasy, nelakovala nehty. (Po porodu, ještě v porodnici, jsem používala jeden sprchový gel. Kombinace čokolády a pomeranče slibovala príma chvíle ve sprše. Do dnešního dne ten puch nemůžu vystát.)

V žádném z těch období jsem ale pořád neřešila nic hlubšího, než poměr ceny k vůni a množství. 

Posledního půl roku je to jiné. Úzce to souvisí s vývojem firmy samozřejmě. Nechceme nabízet nic, za co bychom my osobně nepoložily ruku do ohně. I když se vám to možná bude zdát přehnané, je to tak. Je pro nás důležité znát dodavatele, jeho produkty. Protože my obě máme v sobě přirozeně jedno pravidlo: To, čemu nevěřím, nejsem schopná prodat. Takže už půl roku zkoušíme, čteme, vzděláváme se. 

Stejně jako máme jednoho jediného dodavatele na ovocné sirupy, máme jen jednoho dodavatele na sirupy bylinné nebo deodoranty. Je to pro nás přehledné. Snáz kontrolujeme to, co nám prochází rukama a lépe se nám pak sestavují komplexní kúry pro vás. 

Poslední produkt, který prochází mým testováním, je ručně vyráběné mýdlo z přírodních zdrojů. Podle výrobce mýdlo neobsahuje konzervanty, palmový olej ani žádné jiné škodlivé látky. Zvolila jsem variantu s meduňkou, spirulinou a chlorellouProtože jsem věděla, kdo a jak mýdlo vyrábí, mohla jsem dát opět prostor mému čuchacímu já a vybrala jsem si mýdlo takové, které mi vonělo. A jako bonus bylo barevně naprosto božské. 

Tuhé mýdlo jsem používala jako dítě. To sice mělo do ručního výrobku daleko, alespoň jsem teď nemusela googlit jak se správně mydlit. Donesla jsem si moje červeno zelené mejdlíčko domů. Dala jsem ho do koupelny a když jsem se večer vrátila, byla jsem moc spokojená. Celá koupelna voněla po meduňce.

Šup do sprchy, namydlit, smýt. Aha? A to je jako všechno? Přistihla jsem se, jak se mydlím po druhé, abych se přesvědčila, že to je opravdu všechno a moje pokožka je po umytí taková jako absolutně odmaštěná. Divný pocit. Takže jsem se dvakrát namydlila, dvakrát smyla. Vonělo to teda jedna báseň a mydlinky byly taky pro oko potěšující, ale to bylo všechno. Byla jsem zklamaná.

Vylezla jsem ze sprchy, usušila jsem se. A nic. Osahávala jsem se jak kdybych se umyla poprvé. Hm. Nevím co jsem čekala. Že moje pokožka bude vysílat radostné zprávy, nebo že bude jiskřit nadšením. Vážně nevím. Když jsem si přičichla k ruce, skoro jsem necítila vůni meduňky. Jen jsem byla prostě čistá.

Takový šok, že? Mýdlo vás umyje a jste čistí. Já jsem byla tak zblbnutá vším, co jsem doposud používala, že jsem si sama sobě zkazila ten první dojem.

Samozřejmě že mýdlo, které neobsahuje nic víc, než obsahovat má, nezařídí že se moje pokožka bude třpytit, ani nezajistí to, že se mi do kůže vpijou všechny ty uměle přidané voňavky a budu vonět ještě pozítří. Svěžest na 72 hodin. To chceš prostě. 

Jenomže ne, tohle mýdlo nic takového nezařídí. A díky bohu ani neslibuje. Moje pokožka není vysušená, i když se mi při oplachování zdá, že v tu chvíli ze mě vytáhlo všechnu povrchovou vodu. Není tomu tak. Moje ekzematická pokožka je naprosto v klidu a v pohodě.

A já už taky. Protože vím, čím se myju. A to doslova. Rozumím všem názvům ve složení, mýdlo mi voní, líbí se mi, moje pokožka souhlasí taky. Používáním podporuji krásnou českou firmu s rodinným zázemím. 

Takže? Jsem teda zklamaná? Už ne. Ale fakt jsem chvíli byla. Zbytečně.

Kdo vyrobil krásné meduňkové mýdlo a koho vám tímto s čistým svědomím doporučuji? CALTHA přírodní kosmetika s. r. o.

CALTHA (lat. blatouch) je Státním zdravotním ústavem certifikovaná značka kvalitní, z přírodních zdrojů ručně vyráběné kosmetiky. Srdcem firmy je Míša Vaněčková které tímto děkujeme za to, že kosmetiku vyrábí poctivě, myslí na koncového zákazníka a že i ze mě udělala někoho, kdo se zajímá i to, co na sebe patlá.

 

∴MarketČlánek obsahuje části myšlené s nadsázkou. Článek nenahrazuje odbornou konzultaci při kožních obtížích a autorka článek nepsala jako všeobecný návod pro zákazníky. To, co vyhovuje autorce, nemusí vyhovovat vám. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Shopping Cart