Osobní odběr v Mostě zdarma.
PO - ČT 9:00 - 12:00 . 13:00 - 17:00 | PÁ 9:00 - 12:00
0 itemsFree

Žádné produkty v košíku.

LÍPA SRDČITÁ

🌳LÍPA SRDČITÁ

Zajímavosti o stromě, který snad roste v každé vesnici i v každém městě u nás:
„… Z lipového dřeva jsou vyřezány slavné oltáře, neboť toto dřevo se latinsky nazývalo lignum sanctum, což v překladu znamená svaté dřevo.

Plody lípy obsahují 50 % oleje, který se svou kvalitou blíží olivovému. Z plodů lípy lze připravit i nápoj podobný kávovině. Již v 19. století zdobily lípy parky a sady paláců a dodávaly jim na majestátu. Vjíždět do paláců lipovou alejí bylo dovoleno jen těm nejváženějším a nejvzácnějším hostům.

Lípy jsou vysazovány na návsi, ke křížkům, kapličkám, kostelům, s oblibou i do alejí. Lípa byla vysazována u vesnických studní, v tomto případě byla stromem ochraňujícím vodu jako životadárnou tekutinu.

V městské zeleni se lípa dobře uplatňuje pro velkou odolnost. Citlivá je však na zasolení. Lípa je věrnou průvodkyní člověka, přináší do měst svěžest a krásu i medovou vůni v období kvetení. Lípa je naším národním stromem. Objevuje se na standartě prezidenta, státní pečeti, vojenských uniformách a bankovkách.

V historii bývala lípa ztotožňována s ženskými božstvy, často s bohyní lásky. Pro mládež byla lípa symbolem lásky. U Slovanů, Keltů i Germánů prý bývala stromem osudu. Věřilo se, že když zahyne lípa, vysazená na dvorci rodu, zanikne i celý rod.

Jako ochranný a rodinný strom se lípa dlouho těšila velké úctě. Byla sázena po narození prvního dítěte.

Lípa se může dožít až 1 000 let. Naše nejstarší a nejmohutnější lípy jsou druhem lípy velkolisté a jsou vyhlášeny za památné stromy.

Lípa jako národní strom se vysazuje i při pamětních událostech a na výročí související s naší státností, jako je například oslava vzniku republiky.” 🌳

Jak s bylinou nakládat se dočteme v herbáři Kouzelných bylinek:

„Lipový květ obsahuje celou řadu léčivých látek. Vnitřně se užívá v nálevu při horečnatých onemocněních z nachlazení – rýmě, kašli, zánětu průdušek, chřipce, angíně, zahlenění dýchacích cest, kataru bronchů, při onemocnění ledvin a močového měchýře, při žaludeční a střevní kolice. Při zánětlivých onemocněních dutiny ústní se doporučuje kloktat a vyplachovat čajem ústa. Při výskytu lupů čaj můžete použít k oplachování vlasů.

Sbíráme květenství s blanitým jazykovitým listenem hned na počátku rozkvétání v červnu a červenci, kdy rozkvete asi polovina květů v květenství. Sběr provádíme za suchého počasí a sušíme rychle v průvanu ve stínu nebo při umělé teplotě do 35 °C v načechrané vrstvě do 5 cm. Správně usušené květy a listeny mají svou původní barvu a charakteristickou vůni a nesmí znovu navlhnout. Uchovává se v dobře uzavřených nádobách.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *