Novinky

Měsíc duben a naše zdraví

DUBEN


BANNER-DUBEN

Duben patří játrům. Játra jsou největším orgánem v těle, jsou centrem metabolismu tuků, cukrů, bílkovin, produkují žluč, vznikají v nich některé hormony. Fungují i jako „čistička“. Pomáhají odvádět z těla škodliviny. Jejich úžasnou vlastností (ne neomezenou ) je schopnost regenerace.

V péči o naše zdraví bychom se na regenerační schopnost jater neměli 100% spoléhat, měli bychom se o ně starat dobře preventivně. Nezatěžujeme je nadbytečným užíváním léků.

Oslabení jater se projevuje tlaky v pravém podžebří, zažívacími problémy jako je pálení žáhy, průjmy, nadýmáním. Podle čínské medicíny jsou játra branou emocí a k oslabení jater patří hněv, výbušnost, zuřivost.

K játrům patří jaro, zelená barva. Z bylin jednoznačně ostropestřec (používá se plod), dále pampeliška (používá se kořen a listy) nebo benedikt (používají se listy). Nejlépe v čerstvém stavu. K dostání jsou ale i formy oleje, tinktury nebo tablet. Uvařit si čaj z ostropestřce není až tak vhodné, protože do vody nepřejdou všechny důležité látky.

Z dalších bylin uvedeme řepík, pelyněkzeměžluč. Prospějeme jim dlouhodobě stravou s nízkým obsahem tuků, cukrů , s omezením alkoholu.

Z naší nabídky: Dr.Popov játra, žlučník kapky, Dr.Popov ostropestřec kapky

 

basket-160441_1280 Co můžeme v dubnu sbírat? Listy kopřivy, květ podbělu, květy sedmikrásky

 

Bylinou tohoto období je zcela určitě Česnek medvědí – chutná opravdu česnekově, dá se přidat do pesto.

Pro inspiraci recept na pesto: cca 100g listů medvědího česneku omyj, osuš a rozmixuj nebo nakrájej na malé kousky, přidej asi 10 g soli a asi 100 ml rostlinného oleje (používáme olivový, lisovaný za studena) a všechno promíchej, pesto by mělo být hustější, pak naplň do skleniček, uchovej v lednici a použij podle svého. Vydrží i do příštího roku.

 bears-garlic-3407276_1920

Měsíc březen a naše zdraví

Březen je měsíc žlučníku. Najdeme ho v játrech, kde se v něm hromadí žluč, která se vylučuje do tenkého střeva a pomáhá nám tak při trávení.

coltsfoot-664713_1920

Podle Čínské medicíny souvisí žlučník se šlachami, rozhodností a odvahou. Oslabení nebo poruchy žlučníku se mohou projevit nevolností po jídle, bolestí či tlakem v pravém podžebří, také nespavostí mezi 23. - 01. hodinou (podle orgánových hodin je to čas žlučníku), bolestmi hlavy, žlučovými kameny, záněty žlučníku. V psychické rovině pak projevy zlosti, hněvu, hysterie. Potlačování takových emocí může vést až k žlučníkovým kamenům.

A co dobrého můžeme pro zdraví svého žlučníku udělat? Odlehčíme si stravu a omezíme tučná, smažená jídla. Do jídelníčku si zařadíme potraviny a byliny které pročišťují - např. spirulinu, zelený ječmen, pampelišku, kopřivu, čekanku, ostropestřec, jablečník. Samozřejmě buďme v pohodě a starejme se o svoji duši.

V našem e-shopu najdete: Kitl Bylinné víno, Smetánka - kořen s natí, Dr.Popov kapky játra, žlučník, Dr.Popov kapky ostropestřec.

Co můžeme v březnu sbírat? Stále můžeme sbírat kořeny a kůru, než se příroda probudí ze zimy - kořen devětsilu, kostivalu, pampelišky, kůra dubu, vrby. Z bylin pak podběl, prvosenku, kokošku pastuší tobolku.

Měsíc únor a naše zdraví

Únor je měsíc ledvin.

Tak na něj nahlíží čínská medicína. Ledviny čistí naše tělo od škodlivin. Ovlivňují tím naši imunitu. Oslabení ledvin se projeví zánětem, ledvinnými kamínky, odrazí se v obličeji v podobě otoků víček, obličeje, tmavými kruhy pod očima. Na úrovni psychiky pak máme strach ze změn, nových situací. Už naše babičky věděly, jak důležitým orgánem ledviny jsou a že se vyplatí o ně pečovat. A jak na to?

Držme si ledviny pěkně v teple. Prospějeme jim dostatečným spánkem, omezením stresu. Zkusme relaxovat, cvičit třeba jógu, věnovat se věcem, které nás těší. Vyrazme ven, do přírody (kam jinam přeci pro pomoc, než do přírody ;-)).

Omezme sůl a zařaďme do jídelníčku to, co udělá ledvinám dobře. Třeba petržel, kurkumalibeček, fazole. Jezme vyváženě, bez drastických diet. Dopřejme si teplé bylinné koupele. Úplně stačí koupel nohou s přídavkem aromatických bylin (rozmarýn, levandule, máta). Teplo a pohoda se rozlijí do celého těla.

Dopřejme jim dostatek tekutin. Nejlépe vodu nebo bylinné čaje. Z bylin je vhodná lichořeřišnice, zlatobýl, vřes, bříza, brusinka

 
V našem e-shopu nabízíme: Dr.Popov lichořeřišnice kapky, Grešík zlatobýl nať

 

3 položek celkem