Měsíc září a naše zdraví

Forever young

Září je první školní měsíc. Prázdniny skončily, pomalu končí i léto a ke slovu se začne hlásit podzim. Období zklidňování v přírodě i v našem těle.

S devátým měsícem v roce se pojí slezina a slinivka.

Slezina souvisí s imunitou, obranyschopností těla. Časté nachlazení a virózy mohou být signálem, že naše slezina je v oslabení.

Slezina souvisí se slinivkou, která má velmi důležitý význam při trávení a pojí se se všemi sliznicemi v těle.

Podle Čínské medicíny se oslabení těchto orgánů projevuje poruchou trávení, nadýmáním, častými modřinami, tvorbou oparů, sníženou imunitou, velkou chutí anebo nechutí na sladké. V psychické rovině jsme příliš starostliví, dlouze se zabýváme problémy, které nemají řešení.

Vyvážené složení a chutě stravy jsou možným řešením. Výrazné omezení cukru, bílé mouky, tuků, alkoholu, přepalovaných jídel.

Dopřejme tělu to, co se právě teď v přírodě urodilo.

Například jáhly, žlutá, kulatá zelenina rostoucí nad zemí – kukuřice, cibule, dýně.

Čínská medicína doporučuje kombinaci luštěnin a rýže. Z hub se na podporu slinivky doporučuje Hnojník obecný. Z bylin je možné použít ty, které dělají dobře při trávení, posilují játra.Tedy pampeliška, jablečník, ostropestřecartyčok, kurkuma.

Do jídelníčku přidat zeleninové šťávy, dostatek tekutin, nejlépe čistou vodu.

 

basket-160441_1280Potřebujete některou z bylinek uvedených v článku? Mrkněte na e-shop nebo nám napište na pomoczprirody@gmail.com 

 


zvonek

Víte, že každý měsíc můžete mít ve vašem e-mailu porci bylinkového počtení?

Na začátku měsíce tak budete vědět, které bylinky budete moci brzy sbírat, na co je použít nebo třeba limitované sezónní bylinkové nabídky?

 

→ CHCI BYLINKOVÉ ČTENÍ ←